Po májových mrazoch sa príroda prebúdza, rodí sa nová nádej!

Aj vinič hroznorodý, ako každá iná kultúrna rastlina, sa snaží zanechať po sebe potomstvo.


Potrebuje vytvoriť generatívne orgány aj vtedy, keď prežila a prežíva ťažké situácie. Po uplynulých jarných mrazoch sa už snaží regenerovať a priniesť akú takú úrodu. Na tých lokalitách, kde poškodenie jarnými mrazmi bolo do 25%, už ani veľmi nevidieť vyčíňanie prírody. Ale tam, kde poškodenie hlavných púčikov - v ktorých sú zárodky listov a strapcov, bolo až na 80-100%, len teraz naštartovali vedľajšie očká. Oni sú spravidla menej rodivé, ale to veľmi záleží aj od odrôd. Bohužiaľ vysokú a kvalitnú úrodu z nich nemôžeme očakávať.


Moja rada a odporúčanie je, aby sme celoročnú ochranu viniča nepodceňovali, lebo potrebujeme dopestovať zdravé letorasty, ktoré budú základom budúcoročnej úrody.


Priame škody spôsobené slovenským vinohradníkom na vinohradoch SPPK vyčíslila na 8,4 mil. eur. Ale nedá mi nespomenúť aj našich vinárov, ktorý vďaka nedostatku suroviny môžu stratiť svoje pozície na trhu! Ich priama strata za víno bola vyčíslená na úrovni 6,4 mil. eur. Už len môžeme dúfať, že sa príroda trochu spamätá a urodí sa aspoň toľko slovenského hrozna, aby sa mohlo vyrobiť toľko vína, aby pokryla potreby tých spotrebiteľov, ktorí sú naozaj lokalpatrioti.

Ing. Štefan Šimonka, vinohradník a špecialista na vinič, BASF (máj 2016)

Ochrana viniča s BASF


Sme tu pre Vás a Váš vinič...

Kliknite pre viac informácií o pestovaní a ochrane viniča.

Hore