Vedeli ste, že drony pomáhajú zachraňovať mladé srnky?

Okrem toho, že drony pomáhajú poľnohospodárom chrániť úrodu a zvyšovať produktivitu, ich možno používať aj na záchranu mláďat jeleňov (srnčiat) pred nehodami počas žatvy.

Srnky, podobne ako niektoré vtáky, hniezdia vo vysokej tráve. Srnčatá však na nebezpečenstvo reagujú tak, že sa úplne nehybne ukryjú, v dôsledku čoho sú zraniteľné voči nehodám spôsobeným poľnohospodárskymi strojmi. Problém je, že zbadať srnčiatko na veľkom poli si vyžaduje veľa času a námahy. Drony je dnes možné vybaviť termovíznou technológiou, ktorá umožňuje vyhľadať srnčatá pred žatvou a presunúť ich do bezpečia [1].

Každoročne zahynú tisíce mladých divokých zvierat v dôsledku nehôd, ku ktorým dochádza pri strete s poľnohospodárskymi strojmi na poliach počas žatvy. Na zlepšenie tejto situácie boli vyvinuté drony s termovíznou technológiou, ktoré dokážu účinne spozorovať srnčatá v ich hniezdach.

[1] Cukor J, a kol. Využitie leteckej termografie na zníženie mortality srnčích mláďat pred žatvou . PeerJ. 2019;7:e6923. Publikované 10. mája 2019.

Hore