Vedeli ste, že inteligentné farmárčenie sa zmestí do vrecka?

Inteligentné farmárčenie si ľudia často spájajú s technicky vyspelými skleníkmi a traktormi, alebo s dronmi vznášajúcimi sa nad obrovskými poľami. V mnohých častiach sveta však skutočný prelom prinášajú inteligentné telefóny.

Inteligentné telefóny pomáhajú kedysi izolovaným drobným poľnohospodárom pestovať lepšie plodiny a dostávať lepšie ceny [1]. Napríklad v Indii majú farmári aplikáciu, ktorá im pomáha sledovať ceny komodít pre vyše 450 odrôd plodín na 1300 miestnych trhoch (nazývaných mandi). Zároveň poskytuje prístup k predpovedi počasia z 3500 lokalít v oblasti pokrývajúcej 50 000 dedín a 17 štátov [2]. V Rwande a Senegale zasa používajú aplikácie, ktoré v reálnom čase prinášajú informácie o kontrole chorôb zvierat a stratégiách kŕmenia vrátane očkovacích kalendárov a kontaktných údajov miestnych veterinárov [3].

Očakáva sa, že do roku 2050 narastie svetová populácia na takmer 10 miliárd, najmä v krajinách s nízkymi a strednými príjmami. Inteligentné telefóny a ďalšie digitálne technológie už dnes pomáhajú farmárom na celom svete pestovať viac plodín vyššej kvality, optimálne využívať prírodné zdroje a minimalizovať vplyv na životné prostredie.

1 FAO (2017) – Budúcnosť výživy a poľnohospodárstva: Trendy a výzvy – odkaz
2 Indický portál pre farmárov – odkaz
3 FAO (2018) – Využitie potenciálu africkej mládeže prostredníctvom digitálnych inovácií – odkaz

Vedeli ste že?

inteligentné farmárčenie sa zmestí do vrecka?

Stiahnuť
Hore