Vedeli ste, že mojito sa vyrába z hybridov?

Limetka a mäta sú základnými zložkami dobrého mojita, pričom obe tieto plodiny sú hybridmi.

Limetky pochádzajú z dávnych hybridov, ktoré vznikli v rôznych častiach sveta kombináciou citrusových odrôd, ako je citrón, mandarínka, pomelo a micrantha* – divoký citrus z Filipín. Pokiaľ ide o mätu, k jej hybridizácii dochádza prirodzene a existuje množstvo uznaných hybridných druhov, všetky z botanického rodu Mentha. Počet druhov sa odhaduje na 13 až 24 a rozšírené sú po všetkých svetadieloch.

Mnohé druhy ovocia, zeleniny a obilnín, ktoré dnes konzumujeme, sú taktiež hybridy, ako napríklad mrkva, karfiol, jablká, kivi, hlávkový šalát a mnoho ďalších . Hybridy pramenia z prírodných procesov a vznikajú selektívnym šľachtením, pri ktorom sa kombinujú žiadúce vlastnosti rôznych odrôd. Okrem toho, že naše potraviny sú vďaka nim chutné a výživné, inovácie v oblasti šľachtenia rastlín prispievajú aj k znižovaniu straty biodiverzity, pretože vďaka zlepšovaniu produktivity šetria milióny hektárov pôdy a miliardy ton emisií skleníkových plynov [1].

* Citrón (Citrus medica), mandarínka (Citrus reticulata), pomelo (Citrus maxima), micrantha (Citrus hystrix odr. micrantha)
[1] Sociálno-ekonomická a environmentálna hodnota šľachtenia rastlín v EÚ – Euroseeds

Vedeli ste že?

mojito sa vyrába z hybridov?

Stiahnuť
Hore