Vedeli ste, že rastliny je možné premeniť na zombie?

Keď rastliny napadnú zvláštne baktérie nazývané fytoplazma , prejdú rozsiahlymi zmenami. Vedci ich popisujú ako zmeny, ktoré ich menia na „zombie“.

Mikroskopické parazity sa zmocnia bunkových procesov v rastlinách, aby zastavili ich rozmnožovanie, a udržiavajú ich vo vegetatívnom stave „zombie“, teda akýchsi „živých mŕtvol“. Keď stromy podľahnú ich kúzlu, ich prepletené konáre rastú blízko seba, čo vedie k symptómu zvanému „čarodejnícka metla“. Parazitické baktérie fytoplazma prenáša hmyz a môžu spôsobovať aj značné škody na viniči [1], rôznych druhoch zeleniny, ako je napríklad mrkva či paradajky, ako aj na obilninách ako jačmeň, ryža či kukurica.

Vedci nedávno prišli na to, ako fytoplazma riadi vývoj rastlín, a identifikovali gény, ktoré by mohli posilniť imunitný systém rastlín [2]. Šľachtenie rastlín pomocou nových genomických techník, ako je napríklad CRISPR-Cas9 , umožňuje vedcom vyvíjať nové spôsoby na ochranu plodín pred fytoplazmou, ktorá ich mení na zombie.

[1] Baktérie fytoplazma (Candidatus phytoplasma vitis) sú zodpovedné za takzvané „zlaté žltnutie viniča“. Je to závažné ochorenie viniča, ktoré prenášajú cikády v Taliansku a Francúzsku. Tam, kde sa vyskytuje, je zo zákona povinné ošetrenie insekticídmi. Vo Francúzsku sa musí každý prípad výskytu žltnutia viniča („flavescence dorée“) nahlásiť aj Úradu na ochranu rastlín.

[2] Huang a kol. 2021. Parazitárna modulácia vývoja hostiteľa degradáciou proteínov nezávislou od ubiquitínu. Cell 10.1016/j.cell.2021.08.029 a tlačová správa: Mikrobiálna molekula, ktorá mení rastliny na zombie (jic.ac.uk).

Vedeli ste že?

rastliny je možné premeniť na zombie?

Stiahnuť
Hore