Vedeli ste, že sexuálny zmätok môže pomôcť pri výrobe vína?

Integrovaný manažment ochrany proti škodcom ( IPM ) je v EÚ povinný od roku 2014 a bude rozhodujúci pri dosahovaní cieľov stratégie biodiverzity „Z farmy na stôl“.

Integrovaný manažment ochrany proti škodcom (IPM) je v EÚ povinný od roku 2014 a bude rozhodujúci pri dosahovaní cieľov stratégie biodiverzity „Z farmy na stôl“. Jedným z takýchto prístupov je narušenie párenia, alebo po francúzsky „ la confusion sexuelle “ [1]. Úspešne sa používa už celé desaťročia na kontrolu hmyzích škodcov na viacročných plodinách, ako je vínna réva, jablká či broskyne [2] [3] . Poľnohospodári uvoľňujú syntetické feromóny, ktoré premôžu feromóny produkované molími samičkami, na prilákanie samčekov. Tieto syntetické feromóny sa uvoľňujú v takých množstvách, že molie samčeky nedokážu nájsť samičky, čo im bráni v párení, a teda aj v splodení ďalšej generácie škodcov [4].

Avšak rovnako ako množstvo iných dobrých vynálezov, ani narušenie párenia nedokáže vyriešiť všetky problémy so škodcami a nefunguje ani vo všetkých situáciách. Najlepšie funguje vtedy, keď poľnohospodári pestujú rovnaké plodiny vo vzájomne tesnej blízkosti a snažia sa zmiasť molích samčekov na veľkých plochách, často až na úrovni celej komunity. To by napríklad nebolo možné v prípade mnohých závažných škodcov, ako sú napríklad vošky , ktoré môžu napadnúť množstvo rôznych druhov plodín, no pri svojej reprodukcii nevyužívajú feromóny.

Ak sa chcete dozvedieť viac, neváhajte napísať email Františkovi Kockovi na adresu frantisek.kocka@basf.com .

[1] BASF France: La confusion sexuelle, une autre façon de protéger la vigne contre les vers de la grappe

[2] Sex Pheromones of Two Leafminer Species, Antispila oinophylla and Holocacista rivillei (Lepidoptera: Heliozelidae) Infesting Grapevine in Italy, 2018

[3] Evaluation of the Efficacy of Sex Pheromones and Food Attractants Used to Monitor and Control Synanthedon Myopaeformis (Lepidoptera: Sesiidae)

[4] Narušenie párenia sa úspešne využíva v Európe, vrátane Nemecka a Švajčiarska, kde sa používa na ochranu viníc (65 % Nemecko, 60 % Švajčiarsko). V roku 2019 sa narušenie párenia použilo na ochranu viac ako 100-tisíc hektárov viníc vo Francúzsku (12 % z celkového počtu), z toho takmer 20-tisíc hektárov v regióne Champagne . V regióne Trentino na severe Talianska sa narušenie párenia feromónmi používa dokonca tak úspešne, že do veľkej miery nahradilo používanie insekticídov .

Vedeli ste to?

Sexuálny zmätok môže pomôcť pri výrobe vína

Stiahnuť
Hore