Vedeli ste, odkiaľ pochádza slovo traktor?

Traktory sa prvýkrát objavili začiatkom 19. storočia ako parné stroje na kolesách na pohon poľnohospodárskych strojov, ktoré dovtedy poháňali kone [1].

Traktory sa prvýkrát objavili začiatkom 19. storočia ako parné stroje na kolesách na pohon poľnohospodárskych strojov, ktoré dovtedy poháňali kone [1]. John Froelich, vynálezca z amerického štátu Iowa, vyvinul v roku 1892 prvý spaľovací „trakčný motor“, skrátene „traktor“. Do roku 1954 už poľnohospodári používali viac traktorov než koní a mulíc.

Dnes sa dokážu „inteligentné“ traktory pripojiť k systému GPS a digitálnym nástrojom na pohon dômyselných zariadení. Dokážu vykonávať úlohy, ako je napríklad sejba semien či používanie inteligentných postrekovačov na aplikáciu herbicídov na jednotlivé buriny, pričom plodiny zostávajú neporušené (čím sa znižuje použitie pesticídov až o 70 %) . Všetky tieto inovatívne technológie pomáhajú poľnohospodárom v príslušnom ročnom období prijímať lepšie agronomické rozhodnutia.

[1] James Watt, ktorý vynašiel parný stroj, prišiel na to, ako postaviť na roveň výkon motorov s počtom koní potrebných na ťahanie závažia s hmotnosťou 68 kilogramov rýchlosťou 4 kilometre za hodinu. Tieto jednotky nazval konská sila (k), ktorá sa dodnes používa na meranie výkonu motorov.
[2] Dejiny traktora

Vedeli ste že?

odkiaľ pochádza slovo traktor?

Stiahnuť
Hore