Vedeli ste, prečo by cyklisti mali mať radi kozy?

V dňoch 6. a 7. apríla profesionálni aj amatérski cyklisti pretekali na dlažobných kockách trasy Paríž-Roubaix, jedného z najkultovejších európskych cyklistických pretekov.

Tak ako je burina výzvou pre poľnohospodárov, rovnako rada rastie aj medzi dlažobnými kockami. Výsledkom toho je klzký povrch pre pretekárov a zároveň je to výzva pre miestne spoločenstvá, ktoré tieto cesty udržiavajú. Našťastie, sú tu kozy, aby zachránili situáciu!

Podobne ako poľnohospodári využívajú integrovaný manažment ochrany škodcov (IPM) na zlepšenie boja proti škodcom, organizátori pretekov experimentovali s rôznymi alternatívami na boj proti burine. Po neuspokojivých výsledkoch s plynovými horákmi a mechanickou kontrolou zistili, že účinné riešenie ponúkajú kozy : Deň pred pretekmi bolo nasadené stádo nápomocných kôz, aby spásali burinu medzi dlažobnými kockami! [1]

Poľnohospodári sú rovnako kreatívni v prístupe k IPM. Na riešenie miestnych problémov totiž neexistuje jediné univerzálne riešenie. Poľnohospodári potrebujú široký súbor nástrojov, aby našli tú najlepšiu kombináciu opatrení na hubenie škodcov.

[1] Prečo kozy pomáhajú na jar s prípravou dlažobných kociek na preteky Paríž-Roubaix | Cyklistický týždenník Cycling Weekly

Hore